piątek, 25 listopada 2016

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – ZALETY I WADY


Jeśli po urodzeniu dziecka chcesz wrócić do pracy, ale wiesz już, że praca na etat w Twoim przypadku nie wchodzi w grę, możesz rozważyć jeden z innych scenariuszy – założenie własnej działalności gospodarczej. Na podstawie osobiście zdobytych doświadczeń przedstawię dziś jakie są zalety i wady prowadzenia swojej firmy. Te pierwsze mogą być dość oczywiste i to one inspirują nas do wybrania tej drogi kariery zawodowej. Nie należy jednak zapominać o drugiej stronie medalu, aby potem nie było niemiłego zaskoczenia.

ZALETY

1. Niezależność
To argument, który dla wielu osób jest kluczowy – tzw. praca na swoim. Zakładając własną firmę uniezależniamy się od pracodawcy. Jest to bardzo ważne dla tych, którzy mają złe doświadczenia ze swoimi przełożonymi. Mając własną firmę, to przede wszystkim my tworzymy w niej atmosferę. Ponadto sami zarządzamy jej przychodami.

Założenie własnej działalności może mieć szczególnie duże znaczenie dla mam przyszłych i obecnych. Niestety ciężarne czy młode mężatki, gdzie ryzyko zajścia w ciążę jest wysokie, często nie są mile widziane w firmie. W związku z tym mogą mieć problem ze znalezieniem pracy lub utrzymaniem stanowiska. Nie ma pewności, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego posada będzie dalej czekać.

2. Realizacja własnego pomysłu.
Prowadzenie swojego biznesu to nic innego jak wcielanie w życie własnego pomysłu. Nie chodzi mi jedynie o wymyślenie, czym zajmie się firma, ale również jak będzie funkcjonować. Nawet jeśli będziemy sprzedawać dokładnie to co inni, lub skorzystamy z wypróbowanych szablonów w kwestii reklamy – to od nas zależy jak te i inne elementy połączymy w jedną całość. Dzięki temu możemy zrobić coś lepiej od konkurencji, a na pewno mamy możliwość spróbować.

3. Elastyczne godziny pracy
Prowadząc własną firmę to my ustalamy kiedy pracujemy. Jeśli profil firmy na to pozwala, możemy pracować o dowolnych godzinach. Myślę, że to ważny argument dla mam. Dziecko śpi czy jest w przedszkolu – pracujemy. Jeśli jednego dnia przysiądziemy więcej, to następnego możemy mieć więcej luzu. Gdy maluch choruje, możemy pracę przełożyć i zająć się opieką.

4. Możliwość rozwoju
Prowadzenie własnej firmy daje nieograniczone możliwości rozwoju, dzięki temu, że sami decydujemy w jakim kierunku firma ewoluuje. Ponadto często jesteśmy zmuszeni zdobywać nowe umiejętności, zwłaszcza jeśli postanowiliśmy ograniczyć wydatki. Okazuje się, że nagle zostajemy specjalistami od marketingu, księgowości i wielu innych dziedzin.

WADY

1. Inwestycja na start
Założenie firmy właściwie zawsze wiąże się na początku z szeregiem inwestycji – lokal, wyposażenie, materiały biurowe, strona internetowa, porady prawne i inne. Dla wielu osób może to stanowić dużą przeszkodę w założeniu firmy. Należy również pamiętać, że część kosztów będziemy ponosić na stałe, z miesiąca na miesiąc (np. ZUS, abonamenty, czynsz, pensja dla pracowników). Trzeba mieć więc zapewnione fundusze na ich pokrycie w czasie, gdy firma nie będzie jeszcze przynosić dochodu.

2. Niepewność dochodu
Prowadząc własną działalność nie mamy stałego dochodu, tak jak jest to w przypadku gdy pracujemy na etacie. Raz zleceń będzie więcej, raz mniej, a czasem nie będzie ich wcale. Wysokość zarobków nie jest stała, bywa więc że trudno jest czynić dalekosiężne plany. Może być to szczególnie ciężkie, jeśli w ten sposób utrzymujemy całą rodzinę.

3. Odpowiedzialność
Prowadząc firmę owszem, jesteśmy niezależni, ale również i cała odpowiedzialność spoczywa na nas. Musimy pamiętać o wszystkim, co wiąże się z funkcjonowaniem naszej firmy, a bezpośrednie konsekwencje błędów ponosimy sami.

4. Czasochłonność
Przed rozpoczęciem własnej działalności przeczytałam, że pierwsze lata funkcjonowania firmy są właściwie wyjęte z życiorysu. Z mojego punktu widzenia było w tym stwierdzeniu trochę przesady, ale też i sporo prawdy. Zanim biznes się rozkręci (zdarza się, że zajmuje to wiele miesięcy, a nawet lat) poświęcamy mu ogrom czasu i myśli. Nawet kiedy nie pracujemy, bywa że podświadomie jesteśmy skoncentrowani na firmie. Również później, gdy firma osiągnie pewną stabilność, potrzeba dużo samokontroli, aby nie stać się pracoholikiem. Jest to szczególnie istotne, jeśli pracujemy w domu.


Jeżeli po przeczytaniu tego posta wiesz już, że chcesz założyć swoją firmę – trzymam kciuki za realizację pomysłu! Zapraszam do regularnego śledzenia mojego bloga, co pewien czas będę publikować artykuły, które mogą Ci się przydać.

Gdy stwierdziłaś jednak, że własna działalność gospodarcza nie jest dla Ciebie, nie martw się, nie oznacza to rezygnacji z życia zawodowego – są jeszcze inne możliwości. O tym również napiszę kilka słów.


Jeśli macie pytania już teraz, piszcie na maila: mamanastarcie@gmail.com


11 komentarzy:

 1. chętnie bym otworzył coś swojego, ale nie mam jak narazie pomysłu. Dodatkowo jestem dosyć chaotyczną osobą i wiem, że mógłbym sobie nie poradzić.. mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może z czasem coś wpadnie do głowy albo otworzą się nowe możliwości. Nad resztą (charakter, organizacja pracy, etc.) da się jakoś zapanować :)

   Usuń
 2. ja myślałam o działalności na bloga utworzonej ale póki co to mi się nie opłaca... obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety prawo dla przedsiębiorców bywa zaporowe, zwłaszcza na początku, kiedy próbujesz swoich sił. Bloga masz popularnego i zaangażowanych odbiorców, tak więc super podstawa do działania :) zwłaszcza w branży kosmetycznej.

   Usuń
 3. Chciałabym założyć własną firmę jest to moje marzenie jednak nie mam pomysłu na działalność.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo dodam artykuł, który może trochę Ci pomóc, właśnie o pomyśle na firmę - już czeka w szufladce ;) Jeśli mimo wszystko nie będzie dla Ciebie inspirujący, są też inne możliwości realizacji zawodowej, dające dość dużą swobodę, a nie wymagające własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie, tak dużej inwestycji na start.

   Usuń
  2. Chetnie zapoznam się artykułem czekającym w szufladzie. :)

   Usuń
  3. Chetnie zapoznam się artykułem czekającym w szufladzie. :)

   Usuń
  4. Oto wspomniany artykuł: http://mama-na-starcie.blogspot.com/2016/11/zakadam-firme-1-liczy-sie-pomys.html Zapraszam do czytania :)

   Usuń
 4. U mnie to działa trochę na zasadzie "i chciałabym i boję się" 😉 Lubię swoją pracę, więc pewnie dopóki nie wydarzy się coś, co mną w jakiś sposób wstrząśnie, będę się jej trzymać ☺ Dla niektórych rozwiązaniem "pomiędzy" jest założenie własnej działalności i praca na tzw. kontrakcie, ale wówczas wiele z aspektów, które wymienilas nie ma zastosowania 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najlepiej jest działać, kiedy poczuje się, że to właśnie teraz jest czas na zmianę. A ludzie zakładają własne firmy w różnym wieku. Znam panią, która wypuściwszy dziecko na studia, rzuciła pracę w biurze i założyła wspaniałą szkołę tańca :)

   Usuń