wtorek, 12 września 2017

ALTERNATYWA DLA WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ #1


W poprzednim cyklu postów biznesowych opisywałam Wam różne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej. Własna firma ma wiele zalet, ale dla części z Was wady mogą jednak okazać się zbyt dużą barierą. W związku z tym chcę dziś przedstawić alternatywną możliwość otwarcia swojego biznesu bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej.
Opisywana opcja jest mi bliska, ponieważ działam w ten sposób w ramach stworzenia drugiej nogi biznesowej (temu tematowi poświęcę kiedyś osobny artykuł).

Na czym polega praca? Najprościej rzecz ujmując jest to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem istniejącej na rynku marki oparte o umowę z firmą.

Jakie są atuty takiego rozwiązania? Oprócz zalet podobnych jak przy własnej działalności (więcej przeczytacie o nich tutaj) czyli niezależności, elastycznych godzin pracy, możliwości rozwoju, a także realizacji własnego pomysłu, opcja ta posiada dodatkowe plusy:

1. Niewielka inwestycja na start.

2. Niska odpowiedzialność finansowa za błędy (nieduże koszty bieżące).

3. Wsparcie innych osób pracujących w firmie – korzystanie z ich wiedzy i doświadczenia.

Wymienione powyżej cechy pozwalają na traktowanie pracy zarówno jako dodatkowej, jak i głównej.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że prowadzony w ten sposób biznes będzie mniej innowacyjny niż w przypadku realizowania własnego pomysłu od podstaw. Niemniej jednak i w ten sposób można z powodzeniem wykazać się kreatywnością.
To co dla jednych jest wadą, dla innych może okazać się zaletą – powielając pewne dobrze funkcjonujące wzorce czujemy się bezpieczniej.

Zbudowanie dobrze funkcjonującego biznesu może również okazać się czasochłonne. Jednak jeśli wybierzemy branżę, w której czujemy się dobrze, może okazać się, że praca daje nam wiele satysfakcji i z przyjemnością poświęcimy jej nasz czas.

Inną kwestią jest brak odprowadzania składki emerytalnej. Choć podobno osoby w moim wieku (31 lat) na chwilę obecną nie mogą liczyć na godne emerytury w przyszłości, jest to jednak jakiekolwiek zabezpieczenie. Jeśli decydujemy się na prowadzenie biznesu w opisywanym przeze mnie modelu, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem się w tzw. III filarze.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Czy taki pomysł na biznes podoba się Wam, czy wolicie prowadzić tradycyjną działalność gospodarczą?


W kolejnym artykule opowiem czym kierować się przy wyborze firmy, z którą chcemy współpracować. Zapraszam :)

3 komentarze:

 1. Do własnego biznesu trzeba też sporo odwagi a nie każdy jest tak otwarty:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ale może to też być okazja do przełamania się, pracy nad sobą :)

   Usuń
 2. Każdy pomysł na biznes jest dobry, jeśli tylko praca sprawia przyjemność i przynosi pożądane efekty :)

  OdpowiedzUsuń